W poszukiwaniu nowych pomysłów na globalne zdrowie ad

Na przykład w dziedzinie technologii informatycznych, wiele z najważniejszych osiągnięć ostatnich dokonano w Indiach lub Chinach. Innowacja pochodzi z każdej dyscypliny. Jeśli tylko namaszczeni eksperci mogą rozwiązać problem, ich pole zostaje zablokowane w niekwestionowanym dogmacie. Inżynier lub fizyk mógłby mieć błyskotliwy wgląd w trudny problem biomedyczny. Innowacyjne idee mogą istnieć w umysłach ludzi, którzy nigdy nie mogliby poruszać się po aplikacji grantowej dla National Institutes of Health. Co więcej, nowe pomysły mogą być ulotne, a czekanie przez rok na finansowanie w celu ich przetestowania może mieć poważny efekt tłumiący. Innowacje często wynikają z lekcji powtarzających się niepowodzeń, więc jeśli nie będziemy gotowi podejmować ryzyka i często zawodzić, stracimy wiele okazji do uchwycenia nowatorskich podejść, które mogą zmienić dziedzinę. Przede wszystkim, niestety, wzajemna ocena może zabić naprawdę nowatorskie pomysły, ponieważ z definicji są niezrównane. Aby pomóc w promowaniu bardziej ryzykownego podejścia do badań, Fundacja Billa i Melindy Gatesów, gdzie jestem prezesem Światowego Programu Zdrowia, jest gotowa podjąć również ryzyko. Rozpoczynamy inicjatywę o wartości 100 milionów dolarów, zwaną Grand Challenges Explorations, która uzupełni naszą obecną dotację, finansując setki innowacyjnych projektów na wczesnym etapie w ciągu 5 lat, inwestując po 100 000 USD w każdą z nich. Chcemy odważnych pomysłów – nawet pozornie zwariowanych – które potrzebują tylko niewielkiej pomocy, aby zostać przetestowanym. Wnioski będą wymagać twórczego myślenia, ale nie będą zawierały wstępnych danych. Wnioski mają tylko dwie strony, a my podejmiemy decyzję o finansowaniu w ciągu około 3 miesięcy po terminie składania ofert 30 maja. Każdy pomysł zostanie zrealizowany za dwiema grupami recenzentów – jedną złożoną z wewnętrznych naukowców, a drugą z partnerami i doradcami z historią rozpoznawania twórczych rozwiązań trudnych problemów. Spodziewamy się, że wiele z tych projektów zakończy się niepowodzeniem, ale jesteśmy gotowi włożyć znaczne fundusze na te sukcesy.
Rozpoczniemy przyjmowanie zgłoszeń do Grand Challenges na stronie internetowej Global Health 31 marca, w ramach pierwszego zestawu czterech ambitnych wyzwań. Szukamy nowych sposobów ochrony przed chorobami zakaźnymi, lekami i systemami dostarczania, które ograniczają pojawianie się oporności, nowe sposoby zapobiegania lub leczenia infekcji HIV oraz zrozumienie podstaw opóźnienia w gruźlicy. Będziemy podejmować nowe wyzwania co najmniej dwa razy w roku. Mamy nadzieję usłyszeć od naukowców w każdym wieku, na każdym kontynencie oraz od dyscyplin, które zazwyczaj nie koncentrują się na zdrowiu na świecie, a nawet badaniach biomedycznych – bo historia nauczyła nas, że wspaniałe pomysły mogą pochodzić z dowolnego miejsca.
Każdego roku 9,7 miliona dzieci umiera przed 5 rokiem życia, 4 miliony dzieci w pierwszym miesiącu życia i przeważająca większość z nich w najbiedniejszych krajach świata. Liczby te są oszałamiające, aby kontemplować, nie mówiąc już o zrozumieniu. Większości tych zgonów można zapobiec stosując istniejące narzędzia, ale w niektórych przypadkach tylko nowe pomysły dostarczą praktycznych i skutecznych rozwiązań. Dzięki takim inicjatywom jak Grand Challenges Explorations, mamy nadzieję, że będziemy tchnąć życie w najlepsze z tych nowych pomysłów.
Finansowanie i ujawnianie informacji
dr Yamada informuje o posiadaniu akcji w GlaxoSmithKline i Covidien. Nie zgłoszono żadnego innego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Dr Yamada jest prezesem Światowego Programu Zdrowia Fundacji Billa i Melindy Gates w Seattle.

Powołując się na artykuły (7)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: tajgun, długość szyjki macicy, hematopoeza ]

Powiązane tematy z artykułem: długość szyjki macicy hematopoeza tajgun